Acţiune caritabilă, cu sprijinul românilor din diaspora

Evenimente

Parohia Ortodoxă „Sfântul Ierarh Iachint de Vicina” din localitatea Alcoy, Protoieria Levante, Spania, a organizat în această perioadă o acţiune caritabilă, în colaborare cu Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, Parohia Romaneşti, Craiova. Astfel, în cadrul Proiectului Naţional Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni” al Patriarhiei Române, părintele Claudiu Florin Stoenoiu, preot în Spania, a implicat mai mulţi copii într-o activitate de confecţionare mărţişoare şi felicitări, în scop caritabil. Cu fondurile obţinute în urma acestei campanii au fost achiziţionate jucării, haine, rechizite şi alte daruri, care au fost trimise către două parohii din România, din Bacău, respectiv din Craiova. Părintele Mihail Florin, de la Parohia Romaneşti, precizează că pachetele oferite de Parohia Ortodoxă din Spania urmează să fie dăruite copiilor din cadrul Grădiniţei din localitatea doljeană Bădoşi.

„Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, am demarat acest proiect în anul 2021, «Biserica – familia românilor de pretutindeni». Ca în fiecare an, fiind delegat al unuia dintre cercurile  pastorale, şi totodată implicat în proiect, şi anul acesta am răspuns chemării de a desfăşura acest proiect în cadrul Parohiei noastre. Am ales să colaborez cu o parohie din Spania, unde părintele Claudiu Florin Stoenoiu a răspuns cu bucurie apelului de a se alătura proiectului. Părintele a primit cu mare deschidere această iniţiativă, implicând astfel copiii din Parohia unde slujeşte. Cu acest prilej, în luna martie au realizat mărţişoare pe care le-au expus în scop caritabil. Cu banii strânşi din această acţiune caritabilă au cumpărat hăinuţe, jucării, rechizite şi alte surprize, pe care ni le-au trimis deja în România. Toate aceste daruri le vom duce la o grădiniţă cu care am mai colaborat, din localitatea Bădoşi”, a precizat părintele Mihail Florin, paroh al Bisericii cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Craiova.

Gabriela Firu