Reprezentanţii filialelor ASCOR din Arhiepiscopia Craiovei au fost primiţi de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel

Evenimente

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, i‑a primit duminică, 04 aprilie, la Reşedinţa Patriarhală, pe reprezentanţii filialelor ASCOR din ţară, reprezentanți care au participat cu o zi înainte la întrunirea Consiliului Naţional al Asociaţiei.  Întrunirea a avut loc la sediul  Facultatii de Teologie „Justinian Patriarhul” din Bucureşti, potrivit Cotidianului Ziarul Lumina. La eveniment a fost prezentă şi conducerea filialelor ASCOR din Arhiepiscopia Craiovei, reprezentate de dra. Iuliana Pătra, preşedintă ASCOR Craiova, şi dra. Georgiana Popescu, preşedintă ASCOR Târgu Jiu.

Cu ocazia vizitei tinerilor la Reşedinţa Patriarhală, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a oferit preşedinţilor filialelor Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi Români (ASCOR) din ţară Diploma omagială cu medalie a anului 2020, după cum informează Ziarul Lumina. Patriarhul României i-a felicitat pe cei prezenţi, exprimându-şi totodată speranţa că activităţile ASCOR, amânate din cauza pandemiei, se vor realiza anul acesta. „Activităţile de anul trecut care au fost amânate din cauza pandemiei se vor realiza cu speranţă anul acesta. Vă felicităm şi în mod deosebit vă mulţumim pentru activităţile culturale, educaţionale şi misionare pe care le desfăşuraţi, dar şi pentru campaniile de donare de sânge care am înţeles că vor continua. Prin aceasta noi arătăm un sprijin direct celor care au nevoie de ajutor pentru vindecare. Aceasta este o activitate iniţiată de Patriarhia Română şi răspândită apoi în diferite eparhii. Astfel, venim în sprijinul celor care suferă, dar şi în sprijinul unităţilor medicale. În timpul pandemiei, Biserica a ajutat foarte mult unităţile medicale de la noi din ţară, nu doar cu rugăciunea, ci şi cu acţiunea, cu sume concrete de bani, cu hrană şi cu material sanitar necesar. Aceasta arată că este nevoie să preţuim sănătatea și viața ca daruri de la Dumnezeu, şi de responsabilitatea noastră de a păstra şi de a cultiva aceste daruri”, a subliniat Preafericirea Sa.  De asemenea, preşedinţii filialelor ASCOR, printre care preşedinţii filialor ASCOR Dolj şi Gorj, au primit din partea Patriarhului României cartea „Pomenirea celor adormiţi în Domnul. Mic catehism liturgic”, semnată de preotul prof. dr. Nicolae D. Necula, şi albumul „Diaspora Bisericii Ortodoxe Române”, lucrări apărute anul acesta la Editura BASILICA a Patriarhiei Române.

Sursă foto: Ziarul Lumina