„Uniţi pentru Viaţă”, campanie de donare de sânge în judeţul Gorj

Evenimente

Asociaţia Studenţilor Creştin-Ortodocşi Români (A.S.C.O.R.), filiala Târgu Jiu, organizează vineri, 9 aprilie, o acţiune de donare de sânge în cadrul Campaniei „Uniţi pentru Viaţă”. Acţiunea se desfăşoară cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, şi va avea loc începând cu ora 9.00, la Centrul de Transfuzie Sanguină Târgu Jiu (str. 22 Decembrie 1989, nr. 28).

Potrivit preşedintei A.S.C.O.R. Târgu Jiu, dra. Georgiana Popescu, sunt mai multe persoane programate pentru donarea de sânge organizată vineri. Preşedinta filialei din judeţul Gorj a Asociaţiei face un apel umanitar către cei care doresc să-i ajute pe cei bolnavi, să se alăture campaniei. Această acţiune face parte dintr-o campanie naţională de donare de sânge iniţiată de ASCOR Bucureşti şi derulată în mai multe filiale din ţară. În Arhiepiscopia Craiovei au avut loc campanii de donare de sânge în judeţele Dolj şi Gorj în luna decembrie 2020 şi în luna martie 2021. Prima ediţie a Campaniei de donare de sânge s-a desfăşurat sub sloganul „Donează sânge, salvează vieţi alături de A.S.C.O.R.”.

Gabriela Firu