Activităţi caritabile cu sprijinul Parohiilor din Craiova, de Ziua Internaţională a Romilor

Evenimente

Arhiepiscopia Craiovei, prin Biroul pentru Asociaţii şi Fundaţii, a organizat joi, 8 aprilie, o acţiune caritabilă pentru persoanele de etnie romă, cu prilejul Zilei Internaţionale a Romilor. Acţiunea s-a desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Astfel, în parteneriat cu Societatea „Fundaţia Ortodoxă a Femeilor”, filiala Craiova, şi în colaborare cu mai multe Parohii din Craiova, au fost donate aproximativ 400 de saci cu haine şi peste 300 kilograme de alimente neperisabile, fructe, legume, produse de igienă, calendare şi iconiţe. În cadrul acţiunii s-au implicat Pr. Mihail Scorbură, de la Paraclisul mitropolitan „Madona Dudu”, Pr. Aurel Guşeţelu, de la Parohia „Sf. Ierarh Calinic”, Pr. Florin Mihai, de la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, Pr. Iulian Cravcenco, de la Biserica Mănăstirii Coşuna – Bucovăţul Vechi, cu hramul „Sfântul Nicolae”, şi Pr. Marius Resceanu, de la Biserica „Sfântul Ştefan”. Până în prezent au fost sprijinite comunităţile de romi din localităţile Făcăi, Branişte şi Giurgiţa, iar acţiunea va continua şi în următoarele zile.

„Cu ocazia Zilei Internationale a Romilor, am dorit să venim în întâmpinarea comunităţilor defavorizate de romi, întrucât mare parte dintre acestea au o condiţie materială precară. Am căutat să sprijinim familiile cu mulţi copii, fără un loc de muncă, bătrâni, copii care se află în risc de abandon şcolar. Parohiile din Arhiepiscopia Craiovei se apleacă continuu înspre nevoile acestor familii şi preoţii organizează frecvent acţiuni caritabile, la nivel local. De această dată am dorit să organizăm o acţiune amplă, care să unească posibilităţile fiecărei parohii, iar rezultatul să fie ajutorarea cât mai multor familii de etnie romă”, a subliniat Pr. Ştefan Bărbulescu, Inspector al Biroului pentru Asociaţii şi Fundaţii din cadrul Sectorului Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare. 

Gabriela Firu