Conferinţă duhovnicească pe tema „Slujbele din perioada Triodului – reflecţie şi aşezare în odihna Edenului”

Evenimente

Asociaţia Studenţilor Creştin – Ortodocşi Români (A.S.C.O.R,), filiala Craiova, organizează joi, 15 aprilie, o nouă conferinţă duhovnicească din perioada Postului Mare, susţinută de Pr. Lect. Univ. Dr. Lucian – Zenoviu Bot, din cadrul Facultăţii de Teologie din Craiova. Evenimentul se desfăşoară cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, tema conferinţei fiind: „Slujbele din perioada Triodului – reflecţie şi aşezare în odihna Edenului”. Conferinţa va fi susţinută în sistem online, pe platforma Google Meet, începând cu ora 19.00. În prima parte a evenimentului va avea loc prezentarea temei menţionate, urmată de sesiunea întrebărilor adresate de participanţi.

Prima conferinţa duhovnicească a avut loc în data de 8 aprilie, fiind susţinută de Arhid. Conf. Univ. Dr. Ionel Ungureanu, cadru didactic la Facultatea de Teologie din Craiova. Tema primei conferinţe a fost  “Intimitatea Scripturii (şi) prin textele Triodului”  şi a constat în descoperirea Scripturii şi dimensiunea biblică a rugăciunii.

Gabriela Firu