Festivalul – Concurs Regional „Credinţă şi tradiţie la români”, ediţia a VI-a

Evenimente

Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ) Dolj, în parteneriat cu Arhiepiscopia Craiovei şi Liceul „Traian Vuia” din Craiova, organizează în perioada premergătoare Sfintelor Sărbători de Paşti ediţia a VI-a a Festivalului – Concurs Regional „Credinţă şi tradiţie la români”. Activitatea se desfăşoară cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

Concursul cuprinde două etape, intitulate: „Hristos Se Naşte, slăviţi-L” şi „Sfintele Paşti  – Sărbătoarea luminii şi a bucuriei”. Cea de-a doua etapă, „Sfintele Paşti  – Sărbătoarea luminii şi a bucuriei”, va avea următoarele secţiuni: Secţiunea I, desfăşurată sub genericul „Pictură cu tematică pascală”; Secţiunea II, intitulată „Desene cu tematică pascală”; Secţiunea III, „Ouă Încondeiate”, secţiuni unde pot participa elevi din învăţământul  primar, gimnazial şi  liceal. Lucrările vor fi scanate şi trimise în format electronic pe adresa de e-mail: activitati.extracurriculare2021@gmail.com, până la data de 26 aprilie 2021. Premiile vor fi anunţate pe site-ul Mitropoliei Olteniei şi pe pagina de Facebook Profesori de Religie Ortodoxa – Dolj în data de 30 aprilie 2021. Premierea va avea loc în Sala de festivităţi a Arhiepiscopiei Craiovei.

„Dorim să dezvoltăm sentimentul de apartenenţă religioasă la Biserica Ortodoxă a copiilor din învăţământul preuniversitar laic, să le dezvoltăm spiritul de competiţie, să-i conştientizăm despre importanţa evenimentelor pascale, însemnând că ei vor lua în felul acesta contact cu evenimentele care au loc în perioada premergătoare Sfintelor Sărbători de Paşti, Floriile şi Săptămâna Patimilor, dar şi sărbătorile închinate Învierii Domnului: Învierea Domnului, Duminica Femeilor Mironosiţe, Înălţarea, Pogorârea Sfântului Duh, pentru că lucrările lor vor face referire la toate aceste evenimente. Împreună lucrarea elevilor şi profesorilor va aduce o contribuţie la formarea şi dezvoltarea armonioasă a copiilor pe care îi educăm”, a subliniat Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector la disciplina Religie în cadrul ISJ Dolj.

Gabriela Firu