Curs de instruire în cadrul Proiectului catehetic „Lumină din Lumină”

Evenimente

Sectorul de Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei organizează marţi, 20 aprilie, începând cu ora 10.00, în cadrul primului modul, cursul de instruire pentru al doilea grup de preoţi implicaţi în Proiectul catehetic „Lumină din Lumină”. Evenimentul va avea loc la Centrul „Mitropolit Firmilian” şi se desfăşoară cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. La activitate vor participa 16 preoţi din cele trei Protoierii ale judeţului Dolj: Protoieria Craiova Nord, Protoieria Craiova Sud şi Protoieria Băileşti. Cursul va cuprinde două sesiuni de formare, teoretică şi practică, având ca formatori reprezentanţi ai Sectorului Învăţământ: Pr. Dr. Gabriel Sorescu, Consilier Eparhial, şi Diac. Adrian Lupu, Inspector Învăţământ.

Proiectul catehetic „Lumină din Lumină” a fost lansat în luna iunie 2020 şi se desfăşoară pe o perioadă de trei ani, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu. Iniţiat de Sectorul Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare, scopul principal al proiectului este de a dezvolta activitățile parohiale cu implicarea tinerilor din Arhiepiscopia Craiovei. Activităţile Proiectului catehetic „Lumină din Lumină” se desfăşoară sub genericul: „Lucrează! Dăruiește! Luminează!”.

Gabriela Firu