Liturghie arhierească la Catedrala Mitropolitană din Craiova și hirotonii de preot și diacon

Evenimente

În ziua de sâmbătă, 17 aprilie 2021, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiască Liturghie în Catedrala Mitropolitană „Sf. Mc. Dimitrie”, din Craiova.

Înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit în treapta de preot pe diaconul Ilie Valentin pe seama Parohiei Cioroiu Nou, din Protoieria Băilești, județul Dolj, iar pe teologul Popescu Dan-Nicolae l-a hirotonit în treapta de diacon onorific pe seama Paraclisului Mitropolitan „Sf. Gheorghe” – Vechi, din Craiova.

La final, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu a citit rugăciunea specială pentru încetarea epidemiei de coronavirus.

Foto credit: Mitropolia Olteniei / Stanciu Ionuț