Activităţi filantropice în Parohia Padeş

Evenimente

Parohia Padeş din judeţul Gorj a desfăşurat o acţiune caritabilă zilele trecute, în cadrul căreia mai multe familii aflate în nevoie şi bătrâni cu o situaţie materială precară au fost sprijiniţi. Astfel, părintele paroh Mihail Viloiu, alături de credincioşii din Parohie, au ajutat 20 de familii cu mai mulţi copii, cât şi bătrâni din localităţile Padeş, Apa Neagră şi Văieni, dăruindu-le acestora pachete cu alimente neperisabile şi dulciuri.

Acţiunea caritabilă face parte din proiectul „Biserica – Familia românilor de pretutindeni”, al Patriarhiei Române. În Arhiepiscopia Craiovei, proiectul este implementat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. „Am reuşit să aducem o mângâiere celor care au o situaţie materială grea şi să le transmitem că suntem alături de ei de fiecare dată când au nevoie. Am fost sprijiniţi în această acţiune de domnul Costel Pora şi de domnul preşedinte Dan Ilie Morega, alături de mai mulţi enoriaşi din Parohia noastră, cărora le suntem mulţumitori pentru solidaritate şi pentru că răspund de fiecare dată apelului umanitar pe care îl facem pentru cei aflaţi în nevoie”, a subliniat Pr. Mihail Viloiu, paroh al Bisericii „Sfântul Ilie Tesviteanul” din Parohia Padeş.

Gabriela Firu