Primul modul de formare în cadrul Proiectului catehetic „Lumină din Lumină”

Evenimente

Centrul „Mitropolit Firmilian” al Arhiepiscopiei Craiovei a găzduit marţi, 20 aprilie, primul modul de formare al preoţilor implicaţi în cadrul Proiectului catehetic „Lumină din Lumină” al Arhiepiscopiei Craiovei. Activitatea s-a desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. La cursul de instruire au participat preoţi din cele trei Protoierii ale judeţului Dolj: Protoieria Craiova Nord, Protoieria Craiova Sud şi Protoieria Băileşti. Cursul a cuprins două sesiuni de formare, teoretică şi practică, având ca formatori reprezentanţi ai Sectorului Învăţământ: Pr. Dr. Gabriel Sorescu, Consilier Eparhial, şi Diac. Adrian Lupu, Inspector Învăţământ.

„Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, s-a desfăşurat primul modul de formare al preoţilor care se vor implica în Proiectul eparhial «Lumină din Lumină», modul la care au fost înscrişi 13 preoţi. Întâlnirea a fost foarte rodnică, iar la acest prim modul s-a vorbit despre preot în calitatea de coordonator al activităţii cu tinerii şi despre ce fel de tineri sunt în parohie, prezentându-li-se părinţilor participanţi la curs şi câteva metode nonformale prin care ei pot să lucreze cu aceştia. Mărturisesc faptul că sunt încântat de această primă întâlnire, sunt preoţi implicaţi în activitatea catehetică şi apreciez că rezultatele vor fi pe măsură.  Proiectul «Lumină din Lumină» al Arhiepiscopiei Craiovei este un proiect de dezvoltare a activităţii cu adolescenţii şi cu tinerii în parohiile noastre, se află la al doilea an de implementare, iar la finalul primului an de implementare au luat fiinţă 20 de grupuri de tineri în parohiile din Arhiepiscopia Craiovei”, a subliniat Pr. Dr. Gabriel Sorescu, Consilier Eparhial al Sectorului Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare.

Gabriela Firu