Conferinţe duhovniceşti „Filocalia”, organizate de ASCOR Târgu Jiu

Evenimente

Asociaţia Studenţilor Creştin – Ortodocşi Români (ASCOR), filiala „Sfântul Irodion de la Lainici” Târgu Jiu, organizează în Postul Sfintelor Paşti, în perioada 21 – 27 aprilie, seria de conferinţe religioase „Filocalia”, editia a 36 – a. Evenimentul se desfăşoară cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

Prima conferinţă va avea loc în sistem online, miercuri, 21 aprilie, începând cu ora 20.00, în cadrul căreia Pr. Ciprian Negreanu, din Cluj – Napoca, va susţine conferinţa pe tema „Vorbe mari, fapte mici”. Următorul eveniment se va desfăşura online marţi, 27 aprilie, de la ora 20.00, în cadrul căruia Pr. Lect. Univ. Dr. Ion Reşceanu, de la Facultatea de Teologie din Craiova, va vorbi tinerilor de la ASCOR Târgu Jiu despre „Semnificaţia Deniilor şi a pericopelor evanghelice din Săptămâna Mare”.

Gabriela Firu