Etapa eparhială a Concursului Naţional Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni”, în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, miercuri, 21 aprilie, a avut loc în Arhiepiscopia Craiovei evaluarea proiectelor în cadrul Concursului Naţional Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni”, etapa eparhială. Evenimentul a fost organizat în cadrul Sectorului de Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei. Din comisie au făcut parte: Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Dolj, Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector la disciplina Religie în cadrul ISJ Gorj, doamna Cristina Stamatoiu, Preşedinta Fundaţiei „Cuvântul care Zideşte”,  Diac. Teodor Marcu, Inspector Eparhial şi Diac. Lupu Adrian, Inspector la Biroul Învăţământ.

În urma evaluării portofoliilor, comisia a decis acordarea următoarelor locuri:

Judeţul Gorj:

Locul I: Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” – Mătăsari II; Proiectul „De drag şi dor de casă”, Pr. Purcel Dumitru;

Locul al II – lea: Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” – Baia de Fier I; Proiectul „Credinţa şi tradiţiile nu pot fi oprite de graniţe”, Pr. coord. Ciungu Ionuţ Daniel;

Locul al II – lea: Parohia „Sfânta Parascheva” din localitatea Turcenii de Sus; Proiectul „Din suflet”, Pr. Paroh Buşe Petre;

Locul al III – lea: Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din localitatea Polovragi; Proiectul „Dor de ţară, Dor de România mea”, Pr. Paroh Stoflea Dumitru;

Locul al III –lea: Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Frânceşti; Proiectul „Iubirea aduce iubire”, Pr. Paroh Pîrvuleţ Ion;

Locul al III –lea: Parohia „Sfinţii Trei Ierarhi” din localitatea Budieni; Proiectul „Biserica – în sufletele noastre, oriunde ne-am afla”, Pr. Paroh Ianaşi Daniel;

Menţiune: Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Albeni; Proiectul „Sprijin şi mângâiere pentru cei dragi la Albeni”, Pr. Şuncă Mihalache;

Menţiune: Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Cartiu; Proiectul „Familia mea, casa mea”, Pr. Stoicoiu Alin-Nicolae;

Menţiune: Parohia „Sfântul Ilie Tesviteanul” din localitatea Padeş; Proiectul „Biserica – Familia de acasă”, Pr. Viloiu Mihail;

Menţiune: Parohia „Naşterea Maicii Domnului” din localitatea Ceauru;  Proiectul „Pretutindeni, Împreună cu Hristos”, Pr. Paroh Feraru Dumitru Bogdan.

Judeţul Dolj:

Locul I: Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” – Branişte II; Proiectul „Tinerii români de aici şi de oriunde – o familie unită, prin cultură şi prin credinţă”, Pr. Prof. Dr. Romulus Dodenciu;

Locul al II-lea: Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Işalniţa; Proiectul „Departe, şi totuşi împreună”, Pr. Paroh Badea Alexandru Nicolae;

Locul al III-lea: Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din cartierul craiovean Romaneşti; Proiectul „Noi şi diaspora – o mare familie”, Pr. Mihail Florin;

Menţiune: Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Vârvoru; Proiectul „Biserica ne uneşte de la mic la mare”, Pr. Nicola Daniel Emanuel.

Concursul Național Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni” este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, de către Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației şi Cercetării. Competiția se adresează copiilor participanți la grupele catehetice din parohiile aflate în țară și diaspora românească, înscrise în Programul Național „Hristos împărtășit copiilor”.

Concursul își propune să contribuie la înfrățirea între comunitățile din țară și cele din diaspora, prin conștientizarea rolului activ pe care îl are Biserica în viața societății. Echipele care au obținut premiul I la nivel eparhial vor fi premiate la București, de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pe 21 mai, cu ocazia hramului Catedralei Patriarhale.

Gabriela Firu