Maica Ierusalima Gligor, fosta stareţă a Mănăstirii Tismana, a trecut la Domnul

Evenimente

Cuvioasa maica stavroforă Ierusalima Gligor, fosta stareţă a Mănăstirii Tismana din judeţul Gorj, a trecut la Domnul în ziua de miercuri, 21 aprilie, la vârsta de 92 de ani. Slujba de prohodire va avea loc sâmbătă, 24 aprilie, după săvârşirea Sfintei Liturghii.

Maica stavroforă Ierusalima s-a născut în anul 1929 şi a intrat pentru prima dată ca novice la Mănăstirea Horezu din judeţul Vâlcea. În anul 1951 a venit, împreună cu un grup de maici, la Mănăstirea Tismana. A fost numită stareţă în anul 1958 de către vrednicul de pomenire Mitropolitul Firmilian al Olteniei şi a condus obştea monahală de la Mănăstirea Tismana peste 50 de ani, până în anul 2009. Maica stavroforă Ierusalima Gligor rămâne în amintire şi pentru faptul că s-a implicat în mod deosebit în activitatea filantropică, ajutând multe mănăstiri aflate într-o situaţie grea şi oamenii nevoiaşi.

Dumnezeu s-o odihnească în ceata dreptilor Săi!