Atelier de pictură „Învierea lui Hristos – nădejdea învierii noastre”

Evenimente

Parohia Ortodoxă „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Bristol, Anglia, prin preotul paroh Ioan Claudiu Moldovan, aflat sub ascultarea Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif, Arhiepiscopul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, a organizat săptămâna aceasta atelierul online de pictură „Învierea lui Hristos – nădejdea învierii noastre”, coordonat de doamna profesoară Veronica Boboc, de la „Şcoala Bucuriei”.

Partenerii acestui demers sunt: Parohia Branişte II Işalniţa, Protoieria Craiova Nord, judeţul Dolj, alături de Pr. Paroh Romulus Lucian Dodenciu, şi Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Petrova, Protoieria Vişeu, judeţul Maramureş, cu sprijinul Pr. Paroh Petru Florin Pop, Şcoala Gimnazială „Eliza Opran” Işalniţa, Şcoala Gimnazială Specială „Sfântul Mina” din Craiova, Liceul Tehnologic „Alexandru Filipaşcu” Petrova, judeţul Maramureş.

„La acest atelier au participat copiii din cele trei comunităţi menţionate, Bristol, Işalniţa şi Petrova, care au realizat felicitări de Sfintele Paşti, având în vedere apropierea celei mai mari sărbători a creştinilor, Învierea Domnului. Astfel, aceştia au desenat, au socializat şi au realizat lucrări care le-au umplut sufletul de bucurie, într-o seară duhovnicească petrecută împreună. Această activitate este o acţiune de susţinere şi de continuare a proiectului «Tinerii români de aici şi de pretutindeni – o familie unită prin cultură şi prin credinţă», desfăşurat de cele trei parohii de la începutul anului, în cadrul Anului omagial al pastoraţiei românilor de pretutindeni”, ne-a mărturisit Părintele Profesor Romulus Lucian Dodenciu, de la Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, Branişte II, Işalniţa.

Gabriela Firu