Hramul Mănăstirii de la Maglavit: Izvorul Tămăduirii

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 7 mai 2021, obștea Mănăstirii de la Maglavit și-a prăznuit al doilea hram, anume Izvorul Tămăduirii. Sfânta Liturghie s-a săvârșit în foișorul din curtea mănăstirii, de un sobor de preoți și diaconi, dintre care amintim pe Arhimandritul Vladimir Dărângă și pe Pr. Protoiereu Neacșu Cătălin, de la Protopopiatul Băilești. De asemenea, au fost prezente oficialitățile locale, dar și credincioși veniți din zonă sau chiar din țară. În condiții sanitare sigure, a fost organizată și procesiunea anuală către poiana de lângă mănăstire unde a avut loc vedenia lui Petrache Lupu.

Mesajul de binecuvântare din partea ÎPS Irineu a fost transmis de către Arhim. Vladimir, care a avut în trecut și ascultarea de stareț al acestei mănăstiri din județul Dolj. Tot sfinția sa le-a vorbit celor prezenți despre importanța praznicului Izvorul Tămăduirii.