Slujbe în sobor și activități pastoral-misionare la Mănăstirea Lainici, din județul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Mănăstirea Lainici și-a prăznuit cele două hramuri de vară, anume „Sf. Cuv. Irodion” și „Izvorul Tămăduirii”. În seara de 6 mai 2021 s-a săvârșit Slujba Privegherii Mari, iar a doua zi, în data de 7 mai, s-a oficiat în sobor Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Protos a fost Arhimandritul Ioachim Pârvulescu, starețul mănăstirii, cel care a ținut un cuvânt de învățătură, dar și cel care a transmis mesajul de binecuvântare din partea ÎPS Irineu, Mitropolitul Olteniei. Tot în ziua de 7 mai s-a săvârșit și slujba de sfințire a apei și tradiționala procesiune în jurul sfintei mănăstiri.

În ziua de sâmbătă, 8 mai 2021, la Mănăstirea Lainici s-a aflat un grup de credincioși din Parohia Săbăreni din orașul Buftea, județul Ilfov, alături de Pr. paroh Florin Ioan Badea și de domnul Primar Pistol Gheorghe. După săvârșirea Sfintei Liturghii în sobor, în prezența Arhim. Ioachim, starețul mănăstirii, Arhimandritul Vladimir Dărângă a dat citire gramatei semnate de ÎPS Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, prin care se certifică autenticitatea raclei cu părticele din moaștele Sf. Cuv. Irodion de la Lainici, raclă dăruită parohiei din Buftea care va avea un nou hram odată cu așezarea raclei în biserica parohială.