Expoziţie de pictură şi desen, la Biserica „Sfânta Treime” din Parohia Drăgoieni, judeţul Gorj

Evenimente

Biserica „Sfânta Treime” din Parohia Drăgoieni, municipiul Târgu Jiu, găzduieşte în această perioadă o expoziţie de pictură şi desen, lucrări realizate de mai mulţi copii din cadrul Parohiei. După cum a precizat părintele paroh Constantin Stoenoiu, lucrările au fost realizate de copii în perioada premergătoare Sfintelor Sărbători de Paşti, când la sfântul locaş a fost organizat un atelier de creaţie.

„Cu acest prilej, copiii cu vârste cuprinse între 4 şi 14 ani au învăţat cât de importante şi folositoare sunt Sfânta Taină a Spovedaniei şi Sfânta Taină a Împărtăşaniei, precum şi postul şi rugăciunea. După ce copiii au fost spovediţi şi împărtăşiţi, au primit ouă fierte pentru a le încondeia şi picta, cât şi planşe cu imagini reprezentative pentru Sfintele Paşti, pe care să le coloreze sau să le picteze. La finalul activităţii, fiecare copil a primit în dar câte o carte de rugăciuni, câte o iconiţă şi câte un rucsac. Planşele lor au fost expuse în biserică pentru a le vedea credincioşii, fiindcă avem în Parohie copii talentaţi. Nădăjduim ca astfel de activităţi organizate în Parohia noastră să îi aducă pe copii mai aproape de Biserică şi mai aproape de Dumnezeu”, a subliniat Pr. Constantin Stoenoiu, paroh al Bisericii „Sfânta Treime” din Parohia Drăgoieni, judeţul Gorj.

Gabriela Firu