Grupul Parohiei „Sfântul Nicolae” din Calafat, în vizită la Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

Tinerii din cadrul Grupului Parohial „Tinerii Independenţi” al Bisericii „Sfântul Nicolae” din municipiul Calafat au participat duminică, 23 mai, la o serie de activităţi desfăşurate în Cetatea Băniei. Sub coordonarea Pr. Alexandru Roman, tinerii au vizitat Catedrala Mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova şi s-au închinat la moaştele Sfinţilor Serghie şi Vah, Sfintei Muceniţe Tatiana şi Sfântului Nifon, Patriarhul Constantinopolului. În continuare, au desfăşurat mai multe activităţi de recreere, printre care vizitarea Parcului „Nicolae Romanescu”, unde s-au implicat în activităţi sportive. „A fost o dorinţă mai veche a acestor tineri să vină la Craiova, astfel că am reuşit să realizăm mai multe acţiuni de suflet pentru ei. Cu acest prilej, au vizitat Sfânta Catedrala Mitropolitană, cât şi alte obiective reprezentative pentru Craiova. Ne-am bucurat pentru că am reuşit să îndeplinim această dorinţă a lor, cu atât mai mult cu cât pentru unii dintre ei a fost prima experienţă de acest fel, şi ne propunem să continuăm programele începute, care includ acţiuni variate, folositoare pentru aceşti tineri ”, a subliniat Pr. Alexandru Roman, Coordonatorul Grupului Parohial „Tinerii Independenţi” al Bisericii „Sfântul Nicolae” din Calafat, cunoscută sub denumirea de „Catedrala Independenţei”.

Grupul Parohial „Tinerii Independenţi” din Calafat s-a format în cadrul proiectului „Lumină din Lumină”, iniţiat de Sectorul Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei.

Gabriela Firu