Proiectul catehetic „Cuvântul adevărului”, în Protoieria Târgu Cărbuneşti

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, Sectorul Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei a organizat luni, 24 mai, întâlnirea finală de formare a preotilor din Protoieria Târgu Cărbunesti, în cadrul Proiectului catehetic „Cuvântul adevărului”. Evenimentul s-a desfăşurat la sediul Protoieriei Târgu Cărbuneşti şi a fost precedată de săvârşirea Sfintei Liturghii, la Paraclisul Protoieriei.

„Proiectul Eparhial «Cuvântul adevărului» îşi propune înfiinţarea, în decurs de trei ani, a unui număr de 90 de centre catehetice în parohiile din Arhiepiscopia Craiovei. Cu prilejul acestei întâlniri, preoţilor prezenţi li s-a explicat importanţa implicării într-o cateheză uniformă şi bine organizată, în vederea îmbogăţirii credincioşilor noştri cu un bagaj de informaţii religioase utile”, a subliniat Pr. Dr. Gabriel Sorescu, Consilier în cadrul Sectorului Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei.

Gabriela Firu