Spaţiu de recreere pentru copii, amenajat în parcul Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Parohia Ţicleni

Evenimente

Un spațiu de joacă pentru copii a fost inaugurat săptămâna trecută în parcul Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Parohia Țicleni, județul Gorj. În curtea lăcașului de cult existau deja două leagăne din lemn și, cu ajutorul financiar al doamnei învățătoare Aurica Țicleanu, au fost achiziționate o căsuță din plastic pentru copii, palete de bedmington, tenis, mingi și coș de baschet, dar și multe alte jucării. Mai mulţi enoriași au donat alte câteva jucării. La umbră, între brazii din fața bisericii, preotul paroh Dragomir Țicleanu a așezat o masă și scaune pentru ca micii enoriași să poată colora cărțile achiziționate sau să citească povești. „În parcul de la Biserica Sfântul Gheorghe, cu ajutorul doamnei învățătoare Aurica Țicleanu sau așa cum frumos și adevărat spune dumneaei, cu ajutorul multor altor enoriași, am putut să inaugurăm un loc de joacă binevnit la noi în parohie, și mai ales o mare bucurie pentru copiii care locuiesc în proximitatea bisericii. Aproape zi de zi, mai ales după-amiaza, copiii vin aici, însoțiți de mame sau de bunici și se joacă. Este aer curat, iarbă verde, multe flori și le place! Mulțumim tuturor pentru implicare! Pe 1 Iunie, Primăria Țicleni și Casa de Cultură vor organiza Ziua Copilului aici, în Parcul Bisericii. Primăria Țicleni, prin edilul Radu Constantin, ne este aproape și le mulțumim. Este o imensă bucurie pentru noi să îi avem pe micii enoriași, la biserică, și de Ziua Copilului”, a subliniat preotul Dragomir Țicleanu, paroh al parohiei Țicleni.

La Biserica Sfântul Gheorghe din Țicleni copiii se bucură de un parc frumos amenajat de care se îngrijește preotul paroh Țicleanu și de o livadă recent înființată, dar și de o plantație de muri! Antreprenorii locali din Țicleni, Vasile Manasia, Ionel Burtea, Sorin Otărășanu, Ramona Negreanu, Laurențiu Țicleanu, îi sunt mereu alături preotului Țicleanu în activitățile desfășurate. La evenimentul de duminica trecută a participat și prof. Cristina Negreanu, directorul Casei de Cultură Țicleni, părinți din parohie, alături de copiii lor, dar și antreprenoarea locală Ramona Negreanu, colaborator în activitățile desfășurate de-a lungul vremii la Parohia Țicleni. Așadar, pe 1 Iunie, copiii din Țicleni sunt așteptați la un frumos eveniment dedicat lor! Evenimentul organizat de Primăria și CL Țicleni, Casa de Cultură din oraș, Școala Populară Târgu-Jiu, Parohia Țicleni și Teatrul de Păpuși „Pinocchio” va avea loc marți, 1 iunie, de la ora 17:00, în parcul Bisericii Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Țicleni. Este o ocazie minunată pentru ca micuții din oraș că petreacă timp în aer liber, să se bucure de natură și de un frumos spectacol al teatrului de păpuși. De asemenea, cei mici se vor putea juca la locul de joacă din parcul Bisericii.

Mihaela Floroiu Ţicleanu