Cercurile metodice ale profesorilor de religie din judeţul Gorj, la final

Evenimente

Cercurile metodice ale profesorilor de religie din judeţul Gorj au ajuns la final. Pe lângă profesorii de religie implicaţi în activităţile metodice, la aceste evenimente a participat Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector de specialitate la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Gorj. Cercurile metodice din judeţul Gorj s-au desfăşurat în perioada 05 – 26 mai, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

„În ultimele două săptămâni am desfăşurat activităţi metodice, prima activitate având loc în data de 19 mai, la Liceul Teoretic Novaci, la care au participat 26 de profesori de religie din cadrul Centrului Metodic Târgu Cărbuneşti – Novaci. Aici am asistat la lecţia intitulată «Contribuţia mitropoliţilor români, Varlaam, Dosoftei şi Antim Ivireanul, la dezvoltarea culturii naţionale», prezentată elevilor clasei a X-a de către părintele profesor Pavel Florin, iar în continuare am ascultat referatul susţinut de către domnul profesor Tonu Constantin, pe tema «Anul omagial al pastoraţiei românilor din afara României». Această activitate metodică a primit sprijinul domnului profesor Marian Iliuşi, director – adjunct al Liceului Roşia de Amaradia şi totodată responsabil de cerc Târgu Cărbuneşti – Novaci”, a subliniat Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector la disciplina Religie în judeţul Gorj.

Miercuri, 26 mai, a avut loc ultima activitate metodică, în cadrul Şcolii Gimnaziale „Nicolae Tomovici” Plopşoru, la care au participat profesorii de religie din cadrul Centrului Metodic Motru – Rovinari – Turceni. Cu acest prilej, a fost susţinută de către Prof. Mariana Spătaru lecţia pe tema „Slujirea poporului român”, la care au participat elevii clasei a V-a. Referatul pe tema „Anul omagial al pastoraţiei românilor din afara României” a fost prezentat de către Prof. Alina Iordache, din cadrul Liceului Tehnologic Turceni. Activitatea metodică s-a desfăşurat cu sprijinul Prof. Adrian Popescu, responsabilul Centrului Metodic.

Gabriela Firu