Înscrieri pentru Concursul de pictură şi desen „Icoana – fereastră spre cer”

Evenimente

 Elevii de ciclu primar, gimnazial şi liceu din Oltenia se pot înscrie, până la data de 14 iunie, la Concursul online de pictură şi desen „Icoana – fereastră spre cer”. Ajuns la cea de-a XV-a ediţie, concursul este organizat de către Fundaţia „Cuvântul care Zideşte”, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Anul acesta, participanţii vor avea ca temă: „Praznice Împărăteşti”. Concursul are trei secţiuni: desen, acuarelă şi pictură pe sticlă şi lemn. Potrivit organizatorilor, fiecare participant va trimite pe adresa de e-mail fundaţia.cuvântul@gmail.com o singură fotografie a lucrării realizate. De asemenea, în textul e-mailului se vor preciza: numele participantului, şcoala, clasa, profesorul coordonator, titlul lucrării şi secţiunea. Expoziţia şi rezultatele concursului vor fi afişate pe blogul Fundaţiei „Cuvântul care Zideşte”.

Gabriela Firu