Instalarea unui nou preot în Parohia Preajba de Câmp, Protoieria Craiova Sud

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 30 mai 2021, a avut loc instalarea unui preot slujitor în Parohia Preajba de Câmp, din Protoieria Craiova Sud.

În prezența Pr. paroh Stamin Eduard, Pr. Protoiereu Vulcănescu Grigore l-a prezentat comunității pe Pr. Chimoiu Alin Petrișor în calitate de preot slujitor al acestei parohii doljene. Instalarea a avut loc imediat după săvârșirea Sfintei Liturghii în biserica parohială cu hramurile Sf. Arhid. Ștefan și Sf. Mare Mc. Gheorghe.

Din partea Părintelui Mitropolit Irineu, Pr. Vulcănescu le-a urat celor doi preoți păstorire îndelungată, cu mult folos duhovnicesc. De asemenea, a mulțumit credincioșilor prezenți pentru implicarea în activitatea pastoral-administrativă a parohiei.