Serbare de Ziua Copilului, la Grădiniţa cu Program Prelungit „Sfânta Tatiana”

Evenimente

Grădiniţa cu Program Prelungit „Sfânta Tatiana” a marcat Ziua Internaţională a Copilului, 1 Iunie, printr-un moment artistic special dedicat copilaşilor. Într-un decor deosebit, cu baloane şi decoraţiuni specifice, copiii  au participat la o serbare constând în cântece şi poezii, au fost felicitaţi pentru programul prezentat şi au primit daruri, oferite de doamnele educatoare. „Le-am propus copilaşilor un program cu poezioare, cântecele, şi bine-nţeles cu multă bucurie. La Grădiniţa noastră, fiecare zi este prilej de sărbătoare, iar în această zi am adăugat un plus de bucurie, de veselie, prin balonaşe colorate, prin decoraţiuni specifice”, a subliniat prof. înv. primar Alina Ghira, directorul Grădiniţei „Sfânta Tatiana”.

Grădiniţa cu Program Prelungit „Sfânta Tatiana” din Craiova a fost înfiinţată în anul 2019 de către Fundaţia „Cuvântul care Zideşte”, ONG aflat sub patronajul Mitropoliei Olteniei. „La iniţiativa şi cu sprijinul Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, am înfiinţat această grădiniţă, cu scopul de a oferi posibilitatea părinţilor de a-i aduce pe copii la o grădiniţă unde sunt promnovate valorile culturale, spirituale şi creştine româneşti şi de a oferi un cadru prietenos pentru copii. Această grădiniţă îndeplineşte toate condiţiile pe care o grădiniţă de stat le îndeplineşte, iar activităţile se desfăşoară conform programei oficiale a Ministerului Educaţiei. Oferim siguranţă, cadre didactice calificate şi dedicate, şi suntem într-un dialog continuu cu părinţii, pentru a fi cât mai aproape de aşteptările dumnealor”, a precizat Cristina Stamatoiu, preşedintele Fundaţiei „Cuvântul care Zideşte”.

Gabriela Firu