Vernisaj de pictură la Galeriile Municipale de Artă din Târgu Jiu

Evenimente

Facultatea de Teologie din Craiova, prin secţia de Arte Vizuale, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a organizat vernisajul „Elemente ale arhitecturii religioase şi laice în Oltenia în genul peisajului Urban şi Rural”. Evenimentul, coordonat de Conf. univ. dr. Vasile Fuiorea, cadru didactic la Facultatea de Teologie din Craiova, secţia de Arte Vizuale, a avut loc la finele săptămânii trecute, în Galeriile Municipale de Artă din Târgu Jiu. Alături de Facultatea de Teologie, parteneri în activitate au fost Filiala Târgu Jiu a Uniunii Artiștilor Plastici din România, Centrul de Cercetare Documentare și Promovare „Constantin Brâncuși”, Liceul de Arte „Constantin Brăiloiu” și Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu. Alături de profesorul Vasile Fuiorea au fost: Lect. dr. Alexandrina Bădescu, Lect. dr. Emilian Popescu, Lect. dr. Emilia Burlan, Lect. dr. Adriana Mardale, Lect. dr. Gabriela Ștefăniță, Asist. drd. Adrian Bănică, Asist. drd. Gabriel Giodea, Asist. drd. Laura Semenov, Asist. drd. Constantin Semenov, Asist. drd. Dan Nica.

Expoziția este deschisă publicului în perioada 26 Mai -16 Iunie 2021.

Pr. Ioniţă Apostolache