Acţiune umanitară pentru familiile cu mai mulţi copii, în Parohia Secui

Evenimente

Parohia Secui din judeţul Dolj, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială Teasc, a desfăşurat în această perioadă o acţiune umanitară, pentru ajutorarea familiilor cu mai mulţi copii, aflate în dificultate. De Ziua Internaţională a Copilului, 1 Iunie,  evenimentul caritabil s-a desfăşurat la Biserica „Sfântul Nicolae”, prilej cu care elevii Şcolii Gimnaziale au dăruit familiilor cu mai mulţi copii daruri constând în haine, jucării şi alimente.

„Parohia Secui, împreună cu Școala Gimnazială Teasc, a marcat Ziua Internațională a Copilului printr-o întâlnire comună în pridvorul Bisericii parohiale, moment în care ne-am bucurat şi i-am bucurat totodată pe cei aflaţi în dificultate. În această activitate au fost implicaţi elevii Şcolii şi aducem astfel mulţumiri domnului director al Şcolii Gimnaziale Teasc, prof. Cosmin Floricel, şi doamnei Diana Goiceanu, profesor la disciplina Religie în cadrul unităţii de învăţământ din localitate. Atât elevii, cât şi prin Parohia noastră, am reuşit să strângem aceste daruri şi să le oferim celor care au nevoie de ajutor”, a subliniat Pr. Paroh Marius Preda. Părintele Preda a precizat că parteneriatul dintre Şcoală şi Biserică este de tradiţie şi că astfel au reuşit să sprijine elevii din comunitate. „Acest eveniment se alătură celorlalte proiecte derulate în comunitate, precum burse pentru elevii merituoşi, întâlniri cu ocazia hramului Bisericii parohiale, acţiuni de donaţie jucării pentru grădiniţă, eveniment de informare de ziua Sfinţilor Brâncoveni, întâlniri prilejuite de Săptămâna «Școala altfel», acţiuni umanitare pentru copiii proveniţi din familii defavorizate şi alte asemenea evenimente care vin în sprijinul comunităţii”, a adăugat Pr. Marius Preda, Parohul Bisericii „Sfântul Nicolae” din localitatea Secui.

Gabriela Firu