Activităţi recreative şi de informare, alături de Grupul parohial „Tinerii Maicii Domnului”

Evenimente

Copiii şi tinerii din cadrul Grupului parohial „Tinerii Maicii Domnului”, coordonat de Pr. Mihail Scorbură, au participat în această perioadă la un program de activităţi recreative şi de informare. Cu acest prilej, în mijlocul tinerilor s-a aflat duminică, 30 mai, doamna Cristina Stamatoiu, preşedintele Fundaţiei „Cuvântul care Zideşte”, ONG aflat sub patronajul Mitropoliei Olteniei. Astfel, după Sfânta Liturghie săvârşită la Paraclisul Mitropolitan „Madona – Dudu”, membrii Grupului parohial, alături de Pr. Mihail Scorbură, au participat la o activitate de informare, coordonată de doamna Cristina Stamatoiu, intitulată „Dezvoltarea personală, paşi spre viitor”. Preşedinta Fundaţiei „Cuvântul care Zideşte” le-a vorbit celor prezenţi pe marginea temei menţionate, detaliind aspecte privind fixarea unor obiective, participarea la cursuri de formare profesională, despre CV şi interviul pentru angajare. Copiii şi tinerii au manifestat curiozitate şi interes în activitatea desfăşurată, la final adresând întrebări în legătură cu această temă.  Totodată, ei au sărbătorit ziua de 1 Iunie, Ziua Internaţională a Copilului, au primit dulciuri şi s-au implicat într-o serie de jocuri interactive.

Gabriela Firu