Eveniment cultural şi artistic desfăşurat în Parohia Motru II

Evenimente

Biserica ce poartă hramurile „Sfânta Cuvioasă Parascheva” şi „Sfânta Treime”, Parohia Motru II, judeţul Gorj, a găzduit marţi, 1 Iunie, de Ziua Internaţională a Copilului, un eveniment cultural şi artistic de tradiţie, Salonul de pictură „Arte Mici”, ediţia a XII-a, premierea câştigătorilor acestui concurs internaţional şi lansarea volumului care conţine lucrări artistice realizate de copii din ţară şi din străinătate. Evenimentul, iniţiat de pictorul Florin Preda- Dochinoiu, a fost organizat de Primăria Municipiului Motru, Consiliul Local Motru şi Parohia Motru II.

„A fost o zi foarte frumoasă pentru noi, pentru Parohia Motru II, pentru oraş, pentru că în data de 24 mai, oraşul nostru a împlinit 55 de ani de existenţă. Au fost foarte multe activităţi culturale la nivelul municipiului, dar una dintre cele mai importante a fost cea de Ziua Internaţională a Copilului, când a fost lansat volumul «Salonul de pictură Arte Mici – 2021» şi au fost premiaţi câştigătorii acestui concurs. Marele premiu a fost primit de către Alesia Maria Diaconescu, din Novaci, judeţul Gorj, iar Ordinul «Arte Mici» a ajuns la Aida – Ioana Minciu, din Câmpulung Muşcel, judeţul Argeş. La eveniment au fost prezenţi domnul primar al Municipiului Motru, domnul Cosmin Morega, domnul Dragoş Nicolae, scriitor, domnul profesor universitar Mircea Tutunaru, doamna Ana Ionele, gazetar, alături de copii, de părinţi şi de noi, preoţii slujitori la acest sfânt locaş. A fost lansat acest volum, copiii au primit daruri, diplome de excelenţă, iar noi i-am felicitat pe toţi cei care au participat la acest concurs. Parohia Motru II este implicată direct în toate evenimentele culturale şi sociale care se desfăşoară la nivelul Municipiului Motru. Doresc să le transmit din nou copiilor «Ani mulţi şi binecuvântaţi! » şi să îi felicit pe toţi pentru acest eveniment deosebit”, a subliniat Pr. Dan Zglobiu, Parohul Bisericii „Sfânta Cuvioasă Parascheva” şi „Sfânta Treime”, Parohia Motru II.

Gabriela Firu