Spectacol de teatru pentru copii în Parohia Ţicleni din judeţul Gorj

Evenimente

Casa de Cultură din oraşul Ţicleni, judeţul Gorj, a găzduit săptămâna aceasta un spectacol de teatru adresat copiilor, prezentat de Teatrul de Păpuşi de la Şcoala Populară Târgu – Jiu. Evenimentul a fost organizat de Primăria şi Consiliul Local Țicleni, Casa de Cultură din oraş, Şcoala Populară Târgu-Jiu, Parohia Țicleni şi Teatrul de Păpuşi „Pinocchio”. Intrarea la spectacolul „Păcălici şi Minciunel” a fost gratuită, spectacolul fiind cadoul organizatorilor pentru copiii din oraş. În deschiderea festivităţilor de Ziua Copilului au luat cuvântul profesorul Cristina Negreanu, coordonatorul Casei de Cultură Țicleni, Pr. Dr. Gabriel Sorescu, Consilier Eparhial al Sectorului Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare din cadrul Arhiepiscopiei Craiovei, preotul Dragomir Țicleanu, parohul Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Parohia Țicleni, antreprenorul Laurențiu Ţicleanu, care a şi împărțit daruri copiilor prezenţi. Au fost transmise urări copiilor şi din partea edilului Radu Constantin şi a consilierilor locali.

Potrivit organizatorilor, evenimentul era programat să se desfăşoare în parcul Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Țicleni. Din cauza vremii nefavorabile, spectacolul a fost susţinut  la Casa de Cultură, unde s-au strâns zeci de copii dornici să îi cunoască pe Minciunel şi pe Păcălici. „Ne-am fi dorit foarte mult ca acest eveniment să fi avut loc în Parcul Bisericii «Sfântul Mare Mucenic Gheorghe», dar vremea nu ne-a permis. Copiii s-au bucurat foarte mult şi s-au amuzat în timpul piesei de teatru de păpuşi şi acest lucru este ceea ce contează cel mai mult! Ei sunt cei mai importanţi! (…) Vreau să le mulţumesc doamnelor Cristina Negreanu şi Aurica Țicleanu pentru implicare, dar şi domnului Decebal Drăghiea, comandantul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Gorj, care ne-a făcut o mare bucurie, răspunzând invitaţiei noastre! La mulţi ani binecuvântaţi tuturor copiilor!”, a declarat preotul Dragomir Țicleanu, parohul Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Țicleni. Piesa prezentată de Teatrul de Păpuşi a fost pe placul celor mici: „A fost o piesă de teatru foarte amuzantă! Mi-a plăcut! Nu mai fusesem la teatrul de păpuşi de câţiva ani”, a spus Antonia, elevă prezentă în sala Casei de Cultură.

Mihaela Floroiu Ţicleanu