„Ziua copilului născut şi nenăscut”, activităţi desfăşurate de ASCOR Târgu Jiu şi Asociaţia Pro – Vita din judeţul Gorj

Evenimente

Asociaţia Studenţilor Creştin – Ortodocşi Români (ASCOR), filiala „Sfântul Irodion de la Lainici” – Târgu Jiu, alături de voluntarii din cadrul Asociaţiei Pro – Vita, filiala Gorj, au desfăşurat săptămâna aceasta o serie de acţiuni pentru copiii din centre speciale, cât şi în memoria pruncilor născuţi şi nenăscuţi. Acţiunile s-au desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Astfel, voluntarii implicaţi au marcat „1 Iunie – Ziua copilului născut şi nenăscut”, aprinzând candele în faţa Bisericii „Sfinţii Voievozi” din Târgu Jiu.

„Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, de Ziua Internaţională a Copilului, voluntarii de la ASCOR Târgu Jiu, alături de prietenii de la Asociaţia Pro – Vita Gorj, au mers pentru a le face o bucurie copiilor de la Centrele de sprijin Vădeni şi Debarcader din Târgu Jiu, oferindu-le pizza, fructe, tort şi prăjituri, iar spre seară ne-am rugat laolaltă Sfântului Stelian, Ocrotitorul copiilor, la Biserica «Sfinţii Voievozi» din Târgu Jiu, şi am continuat tradiţia păstrată de ani, aprinzând candele în memoria pruncilor născuţi şi nenăscuţi. Avem o colaborare de mulţi ani cu Centrul Vădeni, iar cu Centrul Debarcader am început colaborarea cu acest prilej, ne-am făcut prieteni copiii de aici şi cu siguranţă vom continua să ne întâlnim şi să desfăşuram activităţi. A devenit o tradiţie pentru ASCOR Târgu Jiu să ajungem în mijlocul copiilor care au nevoie de atenţia, dragostea şi sprijinul nostru, să le oferim daruri, să ne jucăm împreună şi astfel să creem momente speciale pentru aceşti copii minunaţi”, a subliniat Georgiana Popescu, preşedintele ASCOR Târgu Jiu.

Gabriela Firu