Liceul Teologic Târgu Jiu, mobilitate virtuală Erasmus+

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în perioada 07 – 09 iunie 2021, cinci elevi și cinci profesori ai Liceului Teologic Târgu Jiu au participat la mobilitatea virtuală din cadrul proiectului Erasmus+ „Eat healthy. Act responsibly”, cu numărul de referință: 2019-1-LT01-KA229-060451_4. Astfel, elevii Alexandru-Ionuț Niță, Ana-Maria-Florentina Boblea, Adrian-Darius-Vasile Călugăru, Andrada-Daniela Cruicu, Ionuț-Cristian Chivulescu au prezentat diferite preparate tradiționale care se servesc de Crăciun, Paști și alte sărbători românești. Aceștia au fost îndrumați de Prof. Coordonator Ioana-Maria Dubaciu, Prof. Vasilica-Monica Trăistaru, Prof. Camelia-Elena Cîrstea, Pr. Prof. Anghel-Nicolae Păunescu și Pr. Prof. Cristinel-Manole Raica, directorii Liceului. Toți participanții s-au bucurat de această experiență inedită, îmbogățindu-și astfel cunoștințele despre specialitățile culinare tradiționale care se gătesc de obicei cu ocazia sărbătorilor din Lituania, Macedonia, Polonia, Spania, Turcia.

Prof. Ioana Dubaciu