Liturghie în sobor și sfințirea Monumentului Eroilor din Parohia Ciocănești, Protoieria Craiova Sud

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 10 iunie 2021, cu ocazia praznicului împărătesc Înălțarea Domnului și a pomenirii eroilor țării noastre, în biserica Parohiei Ciocănești, Protoieria Craiova Sud, s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în sobor în prezența Pr. Protoiereu Grigore Vulcănescu. Din sobor au făcut parte Pr. paroh Alexandru Bița, Pr. Biban Bălan, Vasile Dumitru, Pr. Pricoiu Nicolae, Pr. Alexandru Badea și Diac. Emil Manea.

Imediat după Sfânta Liturghie a avut loc binecuvântarea Monumentului Eroilor, ridicat în curtea bisericii în cinstea eroilor din localitatea Ciocnești care au participat la cele două Războaie Mondiale. Inițiativa construirii acestui monument a aparținut Pr. Alexandru Bița, fiind sprijinit de către enoriași, de către domnul primar Iliescu Dumitru și de către Consiliul Local al Comunei Dioști. În ultima parte, a avut loc un moment artistic susținut de către Ansamblul Floricica Teiului, al comunei Dioști.