Examen de admitere la seminariile şi liceele teologice din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova şi Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu au organizat examen de admitere pentru candidaţi miercuri, 16 iunie 2021. În conformitate cu metodologia Ministerului Educaţiei stabilită pentru perioada pandemiei, proba scrisă în acest an nu a avut loc, aceasta fiind înlocuită cu echivalarea mediei generale la disciplina Religie pentru clasele V-VIII.

La Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova au fost admişi 17 candidaţi, care au susţinut probele de aptitudini: proba de Muzică bisericească şi proba de dicţie.

La Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” au fost admişi 32 de candidaţi. Candidaţii înscrişi au susţinut probe orale, interviuri pentru profilul Muzică Bisericească, profilul Ghid Turism religios şi profilul Patrimoniu Cultural.

Gabriela Firu