Praznicul Cincizecimii la Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

Marele Praznic al Pogorârii Duhului Sfânt a fost întâmpinat de numeroşi credincioşi craioveni în Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Bănie. Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

În cuvântul de binecuvântare rostit la finele slujbei, IPS Părinte Mitropolit a subliniat importanţa teologică şi duhovnicească a Marelui Praznic. „Cel care are Duhul Sfânt este acela care permanent se îngrijeşte de sufletul său. De aceea, Sfântul Apostol Pavel ţine să sublinieze: Duhul să nu îl stingeţi! Adică, să nu-L depărtăm de la noi prin faptele noastre cele rele, iar Psalmistul spune: «Nu mă lepăda de la Faţa Ta şi Duhul Tău cel Sfânt nu-L lua de la mine!» Deci, iată cum totodeauna ne rugăm în sfintele rugăciuni ca Duhul Sfânt să fie peste noi, şi a rămas într-adevăr în Biserica noastră pentru că toate Sinoadele Ecumenice, tot ceea ce Părinţii noştri au statornicit pentru credinţa noastră cea adevărată sunt efectul lucrării Duhului Sfânt. Din cartea «Faptele Sfinţilor Apostoli», de unde aflăm că toţi s-au adunat în Ierusalim ca să discute despre credinţa în Mântuitorul Hristos şi din momentul acela când au spus că: Duhul Sfânt are aceeaşi cugetare cu noi, învăţăm că aceste hotărâri cu privire la Duhul Sfânt sunt dogmatice şi nu pot fi schimbate. De aceea, învăţătura noastră de credinţă, Crezul nostru Ortodox, este alcătuirea Sfinţilor Părinţi purtaţi de Duhul Sfânt, Cel care i-a învăţat şi le-a spus ce trebuie să facă. Ei erau întru totul duhovniceşti, adică legaţi permanent de lucrarea Duhului Sfânt în viaţa lor. Cu alte cuvinte, aceasta înseamnă să fii un om al Duhului şi de aceea trebuie să purtăm totdeauna grijă de viaţa noastră pentru Duhul Sfânt. Păcătosul pierde harul Duhului Sfânt pentru că viaţa lui nu mai este după poruncile lui Dumnezeu”, a spus IPS Părinte Irineu.

La finalul Sfintei Liturghii, Diac. Gheorghe Sorin Popescu a fost hirotesit în treapta de Arhidiacon.

Slujba Euharistică a continuat cu Vecernia plecării genunchilor şi sfinţirea ramurilor.

Pr. Ioniţă Apostolache