Slujbă în sobor în Parohia Brabeți, Protoieria Craiova Sud

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 21 iunie 2021, în biserica cu hramul „Sf. Cuv. Parascheva” din Parohia Brabeți, Protoieria Craiova Sud, s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în sobor de preoți și diaconi. În calitate de protos a slujit Pr. Protoiereu Grigore Vulcănescu.

Imediat după Liturghie a avut loc binecuvântarea foișorului și a cișmelei din curtea bisericii, lucrări realizate la inițiativa Pr. paroh Radu Ștefan, cu sprijinul enoriașilor și al Consiliului Local Daneți.

La final, Pr. Protoiereu Vulcănescu a transmis mesajul de binecuvântare al Părintelui Mitropolit Irineu, mulțumind comunității pentru invitație dar și pentru implicarea în acțiunile parohiei locale.