Seară de folk organizată de Grupul parohial „Tinerii Maicii Domnului”

Evenimente

Mai multe Grupuri parohiale de tineri din Craiova şi Işalniţa au participat sâmbătă, 3 iulie, la o activitate recreativă, desfăşurată la o pensiune din Işalniţa, judeţul Dolj. Activitatea a fost organizată cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Astfel, la iniţiativa Grupului parohial „Tinerii Maicii Domnului” din Craiova, coordonat de părintele Mihail Scorbură, a fost organizată o seară de muzică folk, la care au participat aproximativ 60 de tineri din cadrul Grupurilor parohiale de tineri de la Biserica „Sfântul Calinic”, Biserica „Sfânta Parascheva”, Biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni”, Biserica „Sfântul Nicolae” – Brânduşa, din Craiova, şi din Parohia Işalniţa II. Cu acest prilej, tinerii au cântat muzică folk şi au participat la o serie de activităţi sportive, precum volei, badminton, baschet şi fotbal. Invitaţi la eveniment, reprezentanţi ai Organizaţiei Crucea Roşie Craiova le-au prezentat tinerilor un curs de prim ajutor, moment prilejuit şi de împlinirea, în ziua de duminică, 4 iulie, a 145 de ani de la înfiinţarea Organizaţiei Crucea Roşie Română.

„Reprezentanţii Crucii Roşii din Craiova au fost prezenţi în mijlocul tinerilor şi, între momentele de muzică folk, la chitară, au prezentat tinerilor noştri câteva situaţii pe care le putem întâlni oricând, de prim ajutor. Totodată, tinerii au avut şi o dezbatere împreună, pe tema «Sfinţii români, rostul lor în viaţa noastră». Iată, au avut o astfel de dezbatere, pentru că tot duminică, în Biserica noastră au fost sărbătoriţi Sfinţii români şi am avut bucuria să descopăr că tinerii noştri cunosc o mulţime de sfinţi români însemnaţi cu albastru în calendar. După aceste momente deosebite, tinerii noştri au realizat un lucru frumos împreună, un puzzle, cu harta întregii lumi, iar după ce şi-au pus fiecare dintre ei amprenta, au văzut cum se vede de deasupra, cât de mici par ţările, dar cât de importante sunt fiecare în parte, şi au încercat să descopere sfinţii din diferite ţări. La final, au conştientizat cât de important este să-ţi cunoşti sfinţii ţării tale, pentru ca astfel să poţi să le urmezi exemplul şi totodată să poţi să îi mărturiseşti pe ei tuturor celor cu care te vei întâlni la un moment dat. Evenimentul a fost încântător pentru tineri, am avut şi un caiet pe care tinerii şi-au lăsat impresiile şi sugestiile pentru alte activităţi viitoare şi am avut bucuria să găsesc aici impresii frumoase, pline de emoţie despre această activitate deosebită”, a subliniat părintele Mihail Scorbură, coordonatorul Gupului parohial „Tinerii Maicii Domnului”.

Gabriela Firu