Slujire arhierească și hirotoniri la Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

În ziua de sâmbătă, 17 iulie 2021, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta Liturghie la altarul Catedralei Mitropolitane Sf. Mare Mc. Dumitru, din Craiova, înconjurat de un sobor de diaconi și preoți.

Tot în cadrul sfintei slujbe, a avut loc hirotonia în treapta de preot a diaconului Vîlceanu Grigore, pe seama Parohiei Bârcaciu, din Protoieria Târgu-Jiu Nord, județul Gorj. De asemenea, Părintele Mitropolit Irineu a hirotonit în treapta de diacon pe teologul Neagoie Cătălin Adrian, pe seama Paraclisului Mitropolitan „Sf. Treime”, din Craiova.

La final, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu a citit rugăciunea specială pentru încetarea epidemiei de coronavirus.