Hramul Bisericii „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Craiova

Evenimente

Biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Craiova şi-a sărbătorit hramul luni, 16 august, de praznicul Sfinţilor Brâncoveni. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârşită de un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu Pr. Grigore Vulcănescu, Consilier cultural în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei. La final, preoţii slujitori au rostit rugăciuni de pomenire pentru ctitorii, enoriaşii şi binefăcătorii Bisericii, trecuţi la Domnul. De asemenea, a fost cântată Balada Sfinţilor Brâncoveni.

“Biserica la care slujesc este singura din Craiova ce poartă hramul Sfinţilor Martiri Brâncoveni. În prezent, la sfântul locaş se execută lucrări de pictură bisericească. Enoriaşii sunt foarte ataşaţi de biserică, de participarea la sfintele slujbe şi aşteaptă cu multă râvnă duhovnicească ziua când aceasta va fi târnosită”, a subliniat Părintele Paroh Cosmin Dorobăţ.

Gabriela Firu