Cursuri pastorale pentru obţinerea Definitivatului şi Gradului II în preoţie, în Mitropolia Olteniei

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, Mitropolia Olteniei în colaborare cu Facultatea de Teologie din Craiova organizează, în perioada 23 august – 1 septembrie 2021, la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, cursuri pastorale pentru obţinerea Definitivatului şi Gradului II în preoţie, seria 104.

La cursuri participă 90 de clerici din toate eparhiile sufragane Mitropoliei Olteniei. Prelegerile sunt susţinute de cadre didactice ale Facultăţii de Teologie din Craiova, după o tematică aprobată de Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Olteniei.

Cursurile se vor finaliza printr-un examen scris care va fi susţinut în ziua de miercuri, 01. 09.2021. În cadrul programului cursurilor, clericii vor sluji Sfânta Liturghie în Paraclisul Seminarului şi vor participa la activităţi corale.

Gabriela Firu