Pelerinaj la Mănăstirile din Bulgaria și Grecia, organizat de Centrul „Sfântul Nicodim”, Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Centrul de Pelerinaje „Sf. Nicodim” din Craiova desfășoară un nou pelerinaj la mai multe mănăstiri şi obiective turistice din Bulgaria și Grecia, pentru un grup de credincioși din Parohia Pocruia, județul Gorj, în perioada 23-29 august 2021. Grupul este organizat de către Pr. paroh Popescu Vasile și însoțit de către Arhid. Alexandru Zidaru, directorul Centrului de Pelerinaje, şi Arhim. Vladimir Dărângă, marele ecleziarh al Catedralei Mitropolitane „Sfântul Dumitru” din Craiova.

Itinerariul pelerinajului durează 7 zile și este următorul: Ziua 1: Craiova – Sofia – Salonic; Ziua 2: Tur de Salonic – Mânăstirea Katoxenia – Glyfa- Insula Evia- Edipsos; Ziua 3: Sfântul Ioan Rusul – Atena – Eghina; Ziua 4: Mânăstireaa Sfântul Nectarie – Canalul Corint – Igoumenitsa – Corfu; Ziua 5: Sfântul Spiridon – Ioanina – Kalambaca; Ziua 6: Kalambaca – Complexul Meteora – Tesalonic; Ziua 7: Tesalonic – Craiova.

Centrul de Pelerinaje „Sfântul Nicodim” al Arhiepiscopiei Craiovei își propune, cu binecuvântarea ÎPS Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, ca în următoarea perioadă să organizeze pelerinaje interne (la Sighișoara și Sâmbăta de Sus, la Prislop, la Mănăstirile vâlcene, la Mănăstirile dunărene, în Bucovine, la Mănăstirile din Muntenia, în Dobrogea etc.) și externe (Bulgaria, Grecia, Istanbul, Turcia-Capadocia, Egipt etc.). Deplasările vor respecta toate normele sanitare recomandate de autoritățile competente. Pentru mai multe detalii, se poate verifica site-ul oficial al Centrului de Pelerinaje „Sf. Nicodim”, Craiova: https://pelerinaje.ro/.