Slujiri arhierești la Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

În zilele de 3 și 4 septembrie 2021, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Mitropolitană „Sf. Mare Mc. Dumitru”, din Craiova. În ziua de 3 septembrie, teologul Nedelcea Alexandru George a fost hirotonit diacon, iar în ziua de 4 septembrie a primit harul preoției, pentru a sluji ca preot paroh la Parohia Catane, din Protoieria Băilești, județul Dolj.

În ziua de 4 septembrie, imediat după Sfânta Liturghie, Pr. Samfira Bogdan, consilier pentru Sectorul achiziție și distribuție obiecte bisericești, a fost ridicat la treapta de iconom stavrofor. De asemenea, Diac. Lupu Paul-Adrian, consilier la Sectorul de învățământ, activități cu tineretul și de catehizare, a fost ridicat la treapta de arhidiacon.

La final, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu a citit rugăciunea specială pentru încetarea epidemiei de coronavirus.

Foto credit: Mitropolia Olteniei / Stanciu Ionuț