Examen de capacitate preoţească în Mitropolia Olteniei, sesiunea septembrie 2021

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la sediul Facultății de Teologie din Craiova s-a organizat, la începutul acestei săptămâni, Examenul de capacitate preoţească, sesiunea septembrie 2021. Examenul s-a desfăşurat în perioada 21-22 septembrie.

Potrivit Pr. Adrian Trifu, Consilier Eparhial în cadrul Sectorului Administrativ – Bisericesc al Arhiepiscopiei Craiovei, examenul a constat în: Evaluare psihologică şi pastoral-misionară (probă eliminatorie); Examen scris la Dogmatică, Misiologie şi Administraţie parohială; Examen oral la Teologie Liturgică, Omiletică, Catehetică şi Muzică Bisericească.

La examen au participat 16 candidaţi, dintre care 13 candidaţi din Arhiepiscopia Craiovei, 2 candidați din Arhiepiscopia Severinului şi Strehaiei și 1 candidat din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor. Rezultatele pentru Examenul de capacitate preoţească, sesiunea septembrie 2021, pot fi găsite la următorul link: https://mitropoliaolteniei.ro/wp-content/uploads/2021/09/Catalog-Note-Capacitate-Septembrie-2021.pdf.

Gabriela Firu