Praznicul Sfinţilor Mucenici Serghie şi Vah, la Catedrala mitropolitană din Craiova

Evenimente

În fiecare an, în ziua de 7 octombrie, Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova îmbracă haine de sărbătoare pentru a-i cinsti pe doi dintre ocrotitorii săi spirituali: Sfinţii Mari Mucenici Serghie şi Vah, ale căror moaşte se află depuse spre cinstire şi închinare în acest sfânt lăcaş.

Cu acest prilej, în ajunul praznicului, miercuri, 6 octombrie, începând cu ora 17.00, va fi săvârşită slujba Vecerniei unită cu Litia, iar la finalul slujbei racla cu moaştele Sfinţilor Serghie şi Vah va fi purtată în procesiune în jurul Catedralei mitropolitane. Joi, 7 octombrie, în ziua praznicului, va fi săvârşit Acatistul Sfinţilor Mari Mucenici Serghie şi Vah, urmat de slujba Sfintei Liturghii.

Moaştele Sfinţilor Mari Mucenici Serghie şi Vah au fost aduse în ţara noastră de domnitorul Neagoe Basarab şi depuse la Mânăstirea Curtea de Argeş. În anul 1949, la 25 octombrie, ca urmare a hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, sfintele moaşte au fost aduse la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova, în timpul păstoririi vrednicului de pomenire mitropolit Firmilian al Olteniei.

Gabriela Firu