Slujire arhierească și hirotoniri la Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

În ziua de sâmbătă, 9 octombrie, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta Liturghie la altarul Catedralei Mitropolitane “Sfântul Dumitru” din Craiova, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Tot în cadrul sfintei slujbe, a avut loc hirotonia în treapta de preot a diaconului Anițescu Theodor Constantin, pe seama Bisericii Mănăstirii „Sfântul Ilie” – Dobriţa, Protopopiatul Târgu Jiu Nord. De asemenea, Părintele Mitropolit Irineu a hirotonit în treapta de diacon pe teologul Rusu Silviu Nicolae, pe seama Parohiei „Sfântul Nicolae” Castranova I, Protopopiatul Craiova Sud.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Μitropolit Irineu a rostit rugăciunea specială pentru încetarea pandemiei de coronavirus.

Gabriela Firu

Foto: Ionuţ Stanciu