Praznicul Sfintei Cuvioase Parascheva în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Mai multe biserici din Arhiepiscopia Craiovei îşi sărbătoresc hramul joi, 14 octombrie, de praznicul Sfintei Cuvioase Parascheva. Printre lăcaşurile de cult din judeţul Dolj, care o prăznuiesc pe Sfânta Parascheva, amintim: Biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Parohia „Sfântul Ierarh Petru Movilă”, Craiova, Biserica Brânduşa din Craiova, având al doilea hram Sfânta Cuvioasă Parascheva. Biserica Brânduşa păstrează spre închinare, într-un frumos baldachin de lemn sculptat, racla cu veșmintele Sfintei Parascheva de la Iași. Acestea sunt scoase spre închinare într-un loc amenajat special, în fiecare zi de hram a bisericii. La Biserica Parohiei „Sfântul Ierarh Petru Movilă” se află, din anul 2008, Veşmântul Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iaşi, expus într-o raclă din lemn de trandafir. După cum ne-a mărturisit Părintele Nincu Mircea, în această seară, începând cu ora 17.30, aici va fi săvârşită slujba Vecerniei unită cu Litia şi Acatistul Sfintei Parascheva, iar în ziua hramului, slujba Utreniei şi Sfânta Liturghie.

Alte Parohii din judeţul Dolj unde va fi cinstită Sfânta Cuvioasă Parascheva, în zi de hram, se numără: Parohia Perişoru-Vechi, Protoieria Craiova Nord, şi Parohia Gherceştii Noi.

Sfânta Cuvioasă Parascheva, Ocrotitoarea municipiului Motru

Şi în judeţul Gorj, numeroase biserici poartă hramul Sfintei Cuvioase Parascheva: Biserica din Parohia Strâmba-Jiu, localitatea Turceni, Protopopiatul Târgu Jiu Sud, Biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din comuna Vladimir, Protoieria Târgu Cărbuneşti, precum şi Biserica de lemn din comuna Ciuperceni şi cele din localităţile Piscuri, Parohia Răşina II, oraşul Ţicleni, Parohia Radoşi, comuna Crasna. De asemenea, Catedrala Ortodoxă din municipiul Motru poartă hramurile ,,Preasfânta Treime” şi Sfânta Cuvioasă Parascheva”. În Catedrala din Motru se află Veşmintele Cuvioasei, aduse de la Iaşi spre mângâierea credincioşilor, Sfânta Cuvioasă Parascheva fiind Ocrotitoarea municipiului Motru din judeţul Gorj.

După cum ne-a mărturisit Parintele Paroh al Catedralei Ortodoxe din Motru, Pr. Dan Zglobiu, manifestările religioase vor debuta în această seară, cu slujba Vecerniei unită cu Litia şi Acatistul Sfintei Cuvioase Parascheva. În zi de hram, preoţii slujitori vor săvârşi slujba Utreniei şi Sfânta Liturghie, şi de asemenea vor citi rugăciuni pentru pomenirea ctitorilor şi binefăcătorilor Bisericii, trecuţi la Domnul. La final, credincioşii prezenţi vor primi pachete din partea Parohiei.

Gabriela Firu

Marius Stochiţoiu