Liturghie arhierească şi hirotoniri, la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Dumitru”

Evenimente

În ziua de sâmbătă, 16 octombrie, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta Liturghie la altarul Catedralei Mitropolitane „Sfântul Dumitru” din Craiova, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

În cadrul Sfintei Liturghii, a avut loc hirotonia în treapta de preot a diaconului Lilă Tiberiu Nicu, pe seama Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” Trocheşti, Protopopiatul Băileşti. De asemenea, Părintele Mitropolit Irineu a hirotonit în treapta de diacon pe teologul Croitoru Dumitru Cătălin, pe seama Parohiei „Sfântul Ilie” – Sadu I, Protopopiatul Târgu Jiu Nord.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Μitropolit Irineu a rostit rugăciunea specială pentru încetarea pandemiei de coronavirus.

Gabriela Firu

Foto: Ionuţ Stanciu