Marele ctitor Constantin Obedeanu, evocat de ascoriştii craioveni

Evenimente

Membrii Asociaţiei Studenţilor Creştin – Ortodocşi Români (ASCOR), filiala Craiova, au organizat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, un eveniment comemorativ dedicat marelui ctitor de şcoală românească, Constantin Obedeanu. Evenimentul a avut loc sâmbătă, 16 octombrie, la Biserica ce poartă hramurile „Sfintii Împăraţi” şi „Buna Vestire” din Craiova, ctitoria marelui boier oltean. Cu acest prilej, după ce a fost săvârşită slujba de pomenire a boierului Constantin Obedeanu, studenţii ascorişti au ascultat un cuvânt de învăţătură despre personalitatea marelui ctitor, rostit de preotul Ioan Ioanicescu, fost slujitor al Bisericii Obedeanu. Părintele Ioanicescu a evidenţiat faptul că boierul oltean, descendent din neamul Craioveştilor, a reuşit să ridice „prima şcoală publică din Ţara Românească, realizând un monumental proiect de educaţie, filantropie şi credinţă ortodoxă. Aici, în vatra marelui Constantin Obedeanu candela nu s-a stins niciodată. Vreme de aproape 280 de ani, preoţii au slujit Sfânta Liturghie la Sfântul Altar, rugându-se neîncetat pentru ctitorul lor, pentru şcoala lui şi pentru toţi elevii din Cetatea Băniei. Biserica Obedeanu din Craiova a fost şi va rămâne unul dintre cele mai importante repere culturale, istorice şi spirituale ale Cetăţii”, a subliniat Pr. Ioan Ioanicescu. În continuare, după ce au ascultat prezentarea biografică a lui Obedeanu, ascoriştii au depus buchete de flori la mormântul acestuia, din pridvorul Bisericii.

Evenimentele comemorative, organizate de ASCOR Craiova, vor continua şi în perioada următoare prin evocarea succesivă a mai multor personalităţi locale, cu rezonanţă religioasă, culturală, artistică, filantropică şi socială.

Pr. Ioniţă Apostolache