Meditaţii şcolare gratuite, în cadrul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu

Evenimente

Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu oferă meditaţii şcolare gratuite, în sistem online, elevilor din clasele terminale, clasa a VIII-a şi clasele a XII-a (Profil Muzică Bisericească, Ghid Turism religios ortodox, Filologie şi Patrimoniu cultural – pictură), în vederea pregătirii pentru examenele de Evaluare Naţională şi Bacalaureat. Reprezentanţii unităţii de învăţământ teologic au precizat că aceste meditaţii şcolare sunt oferite în fiecare an elevilor, iar în prezent acestea continuă şi în perioada vacanţei elevilor, în contextul pandemiei de coronavirus. Astfel, profesorii care oferă gratuit meditaţii şcolare online sunt: Prof. Claudia Arsenie, Prof. Claudia Alexandrescu, Prof. Doina Marica şi Prof. Onorica Creţan, pentru Limba şi literatura română; Prof. Simona Groza şi Prof. Corina Baloşin, la Matematică; Prof. Gabriel Sarcină, Prof. Oana Cârstea şi Prof. Grigore Alexandrescu, la materia Istorie; Prof. Cristina Buzducea şi Prof. Luciana Gogelescu, la materia Geografie. „An de an, profesorii Liceului nostru acordă elevilor pregătire suplimentară, în vederea examenelor de sfârşit de ciclu. Acest act a fost, de-a lungul timpului, asumat de către dascălii care predau discipline de examen la clasele terminale, scopul fiind acela al unei bune reuşite a elevilor. Aceste pregătiri vor continua pe toată durata anului şcolar, dar şi în anii şcolari următori. Încercăm să dezvoltăm în permanenţă competenţele elevilor noştri, astfel încât şcoala noastră să rămână la un nivel competitiv ridicat. Ne dorim ca părinţii elevilor noştri să ştie că depunem toate eforturile pentru a crea un mediu de învăţare plăcut şi eficient pentru dezvoltarea copiilor lor”, a subliniat Pr. Prof. Ştefan Cristi Vatafu, Directorul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu.

Meditaţiile se desfăşoară în afara programului şcolar, iar conducerea Liceului Teologic îi felicită pe profesori şi subliniază totodată importanţa acestei pregătiri, în vederea obţinerii unor rezultate bune la aceste examene. „Liceul Teologic, prin profesorii săi, şi-a dezvoltat o adevărată tradiţie în ceea ce priveşte acordarea de meditaţii gratuite elevilor claselor terminale. Atât elevii de clasa a VIII-a, cât şi cei din clasele a XII-a participă pe durata întregului an şcolar la aceste meditaţii, în afara programului şcolar, pregătirea constând în teste de antrenament. Anul acesta, în contextul situaţiei pandemice cu care ne confruntăm, cadrele didactice au considerat necesar să extindă această pregătire şi pentru perioada vacanţei acordate de Ministerul Educaţiei, pentru ca ritmul de învăţare să rămână constant. Nu putem decât să apreciem şi să felicităm aceste iniţiative care sporesc reuşitele elevilor noştri la examenele de final de ciclu”, a precizat Pr. Prof. Cristinel Manole Raica, Director adjunct al Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu.

Gabriela Firu