Biserici din județul Gorj cu hramul Sfinții Mihail și Gavriil

Evenimente
Luni, 8 noiembrie, este prilej de sărbătoare pentru mai multe biserici din județul Gorj. Astfel, haine luminoase de praznic vor îmbrăca, în cuprinsul Protoieriei Târgu-Jiu Sud, Biserica „Sfinții Arhangheli” din satul Ceauru, comuna Bălesti, Biserica „Sfinții Arhangheli” din satul Groșerea al comunei Aninoasa, cea din satul Costești al localității Telești, Biserica din localitatea Dănești, satul Botorogi, Biserica din satul Stroiești al localității Arcani, Biserica satului Stolojani al comunei Bălești și cea din localitatea Brătuia, iar în cadrul Protoieriei Târgu-Jiu Nord, Biserica satului Larga aparținând comunei Mușetești și Biserica de lemn din satul Sohodol, comuna Baia de Fier. De asemenea, luni, 8 noiembrie, în cadrul Protopopiatului Târgu Cărbunești, este hram pentru Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Blahnița de Sus, cele din Valea Pojarului, comuna Bustuchin, Voiteștii din Deal, localitatea Bălănești, Pârâu-Viu, comuna Berlești, satul Văi al localității Pojogeni, Biserica „Sfintii Arhangheli” din localitatea Preajba, și cele din Toropi și Biserica din Brătuia, aflate în curinsul Protopopiatului Târgu-Jiu Sud.
În municipiul reședință de județ, Târgu-Jiu, Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, cunoscută drept Catedrala „Sfinții Voievozi”, va reuni credincioși în centrul orașului luni, 8 noiembrie, la praznicul în cinstea Sfinților Arhangheli. În aceeași zi va îmbrăca haine luminoase de sărbătoare Schitul Cioclovina de Sus din localitatea Tismana.
Marius Stochițoiu