Noi doctori în teologie, la Școala Doctorală „Sfântul Nicodim” din Craiova

Evenimente
Şcoala Doctorală „Sfântul Nicodim” a Facultăţii de Teologie din Craiova are de săptămâna aceasta cinci noi doctori în Teologie. Facultatea de Teologie a găzduit în perioada 9-11 noiembrie cinci susțineri de doctorat. Candidații, Diac. Teodor Marcu, Pr. Mihail Florin – Sabin, Mușuroi Tiberius – Daniel, Vulcănescu (Ouatu) Mihaela – Simona, Protos. drd. Ioan G. Meiu au prezentat tezele doctorale în fața unei comisii prezidate de Înaltpreasfințitul Părinte Prof. univ. dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei. La final, aceștia au depus Jurământul de Credință față de Biserica Ortodoxă.
Diac. Teodor Marcu a prezentat teza de doctorat, intitulată „Relaţia dintre misiune şi eclesiologie în viziunea Pr. Prof. Ion Bria”. Din comisia de evaluare au făcut parte: Înaltpreasfințitul Părinte Prof. univ. dr. Irineu, Mitropolitul Olteniei; conducător științific: Arhid. Conf. univ. dr. Gelu Călina, Universitatea din Craiova; Pr. Conf. univ. dr. Cristian Şonea, Universitatea „Babeş – Bolyai” din Cluj Napoca; Pr. Prof. univ. dr. Aurel Pavel, din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu; Pr. Conf. univ. dr. Adrian Boldișor, din cadrul Universităţii din Craiova.
Pr. Mihail Florin – Sabin a prezentat teza de doctorat: „Relaţia dintre misiune şi eclesiologie în bisericile locale”, comisia fiind formată din Înaltpreasfințitul Părinte Prof. univ. dr. Irineu, Mitropolitul Olteniei; conducător ştiinţific: Arhid. Conf. univ. dr. Gelu Călina; Pr. Conf. univ. dr. Radu Petre Mureşan, din cadrul Universităţii din Bucureşti; Pr. Prof. univ. dr. Ion Popescu, din cadrul Universităţii din Craiova; Pr. Prof. univ. dr. Gheorghe Istodor, din cadrul Universitatății „Ovidius” din Constanţa.
Muşuroi Tiberius – Daniel a prezentat teza de doctorat intitulată „A face misiune în context urban. Strategii din perspectiva spiritualităţii ortodoxe”, comisia de evaluare fiind formată din Înaltpreasfințitul Părinte Prof. univ. dr. Irineu, Mitropolitul Olteniei; Pr. Prof. univ. dr. Răzvan Stan, Decanul Facultăţii de Teologie, conducătorul ştiinţific; Preasfințitul Părinte Conf. univ. dr. Benedict Vesa, Universitatea „Babeş Bolyai” din Cluj Napoca, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului; Pr. Conf. Univ. Dr. Cristian Sebastian Sonea, Universitatea „Babeş Bolyai” din Cluj Napoca; Arhid. Conf. univ. dr. Gelu Călina, Universitatea din Craiova.
Prof. Vulcănescu Mihaela – Simona a prezentat lucrarea intitulată „Educaţia religioasă din perspectiva paradigmei spiritualităţii ortodoxe”, comisia de evaluare fiind formată din IPS Prof. univ. dr. Irineu, Mitropolitul Olteniei; Pr. Prof. univ. dr. Răzvan Stan, Decanul Facultăţii de Teologie, conducătorul ştiinţific; Preasfințitul Părinte Conf. univ. dr. Benedict Vesa, din cadrul Universitatății „Babeş Bolyai” din Cluj Napoca, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului; Pr. Conf. univ. dr. Adrian Boldişor, Universitatea din Craiova; Conf. univ. dr. Andrian Alexandrov, Universitatea „Sf. Clement de Ohrida”, Bulgaria.
Protos. drd. Ioan G. Meiu a prezentat lucrarea de doctorat intitulată „Viaţa liturgică şi provocările secularizării. Abordare din perspectiva Spiritualităţii ortodoxe”. Comisia a fost formată din  IPS Prof. univ. dr Irineu, Mitropolitul Olteniei; Pr. Prof. univ. dr. Picu Ocoleanu, din cadrul Universităţii din Craiova; Conducător ştiinţific: Pr. Prof. univ. dr. Răzvan Stan, Decanul Facultăţii de Teologie din Craiova; Conf. univ. dr. Lucian Vasile Petroaia, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galaţi; Lect. univ. habil. Ciprian Iulian Toroczai, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu.
 
„Facultatea noastră de Teologie, de câte ori are ocazia să ofere titlul de Doctor unor cercetători, unor studenți de-ai noștri, se bucură de lucrarea aceasta a Bisericii, pentru că o teză de doctorat presupune cercetare, analiză, dezbatere și apoi o prezentare academică. De asemenea, teza de doctorat se dorește să abordeze un subiect de actualitate sau să aducă în actualitate un subiect, pentru că deseori uităm de anumite valori care au rămas în trecut, dar le aducem în prim plan printr-o lucrare sau printr-o teză, printr-o carte, avem această bucurie a noului, pentru că Cel care le face pe toate noi este Mântuitorul Hristos”, a subliniat Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei.
Gabriela Firu